واردات میوه های خارجی تولید داخل را در معرض خطر جدی قرار می دهد.
زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد : واردات میوه‌‌های خارجی برنامه تولید داخل را در معرض خطر قرار می‌دهد.
1399/06/23
وجود انواع میوه‌های خارجی در بازار از آناناس کارتنی 600 هزار تومان تا انبه کیلویی 55 هزار تومان چراغ سبزی برای گرانی قیمت‌ میوه‌‌های داخلی است که چندین ماه است قصد پایین آمدن از اوج قیمت ها را ندارد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جدیدترین قیمت انواع محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران منتشر شد.
چند نکته در این قیمت‌ها وجود دارد نخست اینکه قیمت‌ها از سر مزرعه تا میدان مرکزی و از میدان مرکزی تا بازار افزایش‌های تعجب برانگیزی دارد.
نظارت بر گرانفروشی تعطیل است
قیمت انواع میوه از میدان مرکزی میوه و تره‌بار تا زمانی که پشت ویترین میوه‌ فروشی‌ها جا خوش می‌کند حدود صد در صد افزایش دارد در حالی که بر اساس مصوبات آنها حق ندارند بیش از 30 درصد قیمت را افزایش دهند.بنابراین نظارت بر گرانفروشی تعطیل است.
به عنوان مثال هر کیلو انجیر سیاه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار 5 هزار تومان تا 10 هزار تومان قیمت خورده اما انجیر سیاه درجه سه در منطقه 19 تهران به قیمت 15 هزار تومان به فروش می‌رود که افزایش 200 درصدی دارد. یا خربزه کیلویی 2500 تا 5500 تومان در میدان مرکزی میوه و تره‌بار قیمت خورده اما در مغازه‌های منطقه 19 تهران به قیمت 6 هزار تومان به فروش می‌رسد. اینها همان محصولات درجه سه و یا نهایتا درجه دو هستند که حداقل صد در صد افزایش قیمت دارند.
بقیه میوه‌ها هم به همین ترتیب است و گرانی در بازار میوه به رغم اینکه در فصل تابستان و عرضه انبوه میوه‌‌ها هستیم اما قیمتها همچنان گران است و قصد پایین آمدن ندارد.
* جولان میوه‌های خارجی در بازار
نکته دوم جولان میوه‌های خارجی در بازار است. در میدان مرکزی میوه وتره‌بار تهران آناناس کارتنی از 300 هزار تومان تا 600 هزار تومان قیمت خورده است. قیمت انبه هم از کیلویی 40 تا 55 هزار تومان متغیر است.
نکته قابل توجه اینکه ایران متنوع‌ترین میوه‌های جهان را دارد. سالانه حدود 18 میلیون تن میوه در کشور تولید می‌شود و نیازی به واردات این گونه میوه‌ها آن هم به قیمت‌های سرسام‌آور نیست.
کارشناسان می‌گویند قیمت‌ بالای میوه‌های خارجی راه برای میوه‌های داخلی هموار می‌‌سازد. اینها میوه‌های گرمسیری هستند و بر اساس توصیه‌های بهداشتی اتفاقا مصرف آنها در مناطق سرد مناسب است و از نظر نیاز بدن مصرف آن در مناطق خارج از گرمسیر لزومی ندارد.
واردات میوه های خارجی تولید داخل را در معرض خطر جدی قرار می دهد
زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی به خبرنگار فارس گفت: واردات اینگونه میوه‌‌ها برنامه تولید داخل را در معرض خطر قرار می‌دهد.
واردات سالانه 500 میلیون دلار میوه های گرمسیری
وی افزود:‌سالانه 500 میلیون دلار برای واردات انواع میوه‌های گرمسیری در کشور هزینه می‌شود که اگر این هزینه برای سرمایه‌گذاری در داخل صرف شود طی 4 تا 5 سال در تولید میوه موز خودکفا خواهیم شد.
تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal