باشگاه تولیدکنندگان زیتون راه اندازی می شود.
ایرنا- آقای مهندس پریچهر مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی از راه اندازی باشگاه تولید کنندگان زیتون دارای تولید بالای پنج تن در هر هکتار در سال جاری خبرداد و گفت: این اقدام به منظور اقتصادی کردن تولید، ارتقای کیفیت این محصول و بهبود معیشت باغداران است.
1398/01/20
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، رحمت الله پریچهر با بیان این که امسال در باغ های متراکم در هر هکتار 30 تن دانه زیتون تولید شده است افزود: اکنون حداقل 20 تا 25 درصد تولید ما از باغاتی است که بیش از پنج تن در هکتار دانه زیتون تولید می کنند که بخشی از این تولیدکنندگان شناسایی شده اند.
وی اظهار داشت: همچنین برای باغدارانی که کمتر از پنج تن در هکتار تولید دارند نیز کارگاه های آموزشی توسط زیتون کاران پیشرو و نمونه برپا می شود که انتظار داریم این اقدام در نهایت، منجر به افزایش تولید دانه و روغن زیتون شود تا بخشی از نیاز داخلی کشور به روغن از طریق زیتون تامین شود.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در کشور ما بخش عمده باغات زیتون، آبی هستند اما نیاز آبی کمی دارند بنابراین تولید در این باغات زمانی اقتصادی می شود که محصولشان اقتصادی و با کیفیت باشد و در غیر این صورت معیشت زیتون کاران بهبود پیدا نخواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه نیاز آبی هر هکتار از باغ های زیتون پنج هزار مترمکعب است اضافه کرد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و نیاز آبی کم باغات زیتون، یکی از گزینه های خوب برای استفاده حداکثری از آب، تولید این محصول است.
به گفته پریچهر، با راه اندازی باشگاه تولید کنندگان زیتون اگر باغداری بتواند پنج تن در هر هکتار تولید داشته باشد می تواند از مزیت تولید بهره مند شود.
به گزارش ایرنا، در سال 97 بیش از 100 هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شد که بخش عمده آن به مصرف کنسروی و بخشی به استحصال روغن رسید که طبق آمارها با تولید هفت هزار و 100 تن روغن نسبت به سال 96 بیش از 30 درصد افزایش تولید داشتیم؛ در سال 96 حدود پنج هزار و 300 تن روغن زیتون در کشور تولید شد‫ه بود.
سرانه مصرف روغن زیتون در ایران به حدود 180 گرم برای هر نفر رسیده، اما در کشورهای اروپایی تا 11 کیلوگرم است‫.
42 کارخانه روغن کشی و هشت هزار کارگاه تولیدی کنسروی در مناطق زیتون خیز کشور از جمله زنجان، قزوین و گیلان فعال است.
اکنون در 26 استان کشور زیتون کشت می شود و بیش از 50 درصد ارقام زیتون کشت شده در ایران، روغنی است؛ البته بخشی از ارقام زیتون دو منظوره است به طوری که می توان علاوه بر استفاده از دانه، روغن آن را نیز استحصال کرد.
ایران در سال 2018 برای توسعه همکاری با نهادهای بین المللی و انتقال دانش و تجربیات آنها، به طور رسمی عضو شورای بین المللی زیتون شد.
همچنین برنامه انتقال «ژرم پلاسم زیتون» از کلکسیون شورای بین المللی زیتون و روغن زیتون با هدف اصلاح نژاد کیفیتی، شناسائی و طبقه بندی انواع ارقام روغن زیتون ایرانی در دستور کار معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
تعداد مشاهده خبر24 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal