باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه کنند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از وزارت جهاد کشاورزی؛ آقای مهندس آل محمد رئیس­ گروه نهال وبهبود ارقام معاونت امور باغبانی ­با بیان این که در حال حاضر 398 نهالستان دارای مجوز و 20­واحد کشت بافت در کشور فعالیت می کنند، اظهار داشت: با توجه به فصل جابجایی نهال، توصیه و برنامه ما این است که باغداران برای دستیابی به نهال های سالم، اصیل و استاندارد، خرید خود را از نهالستان های مجوزدار انجام دهند.
1397/12/14

علی امیر آل‌محمد تصریح کرد: خرید نهال‌های با مبدا نامشخص، غیرتأیید شده و فاقد شناسه، موجب مشکلاتی در حوزه تولید می‌شود و بر روی بهره وری و عملکرد باغ‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، زیرا ورود نهال آلوده به آفت یا بیماری به یک باغ، سایر باغ‌های مجاور را نیز آلوده می‌کند.

وی افزود: فهرست مراکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان، در سایت معاونت امور باغبانی قابل دسترسی است، ضمن آن که ما به تمام استان‌ها اعلام کرده ایم که سر در میادین ورودی و خروجی شهرستان‌ها، مراکز خدمات کشاورزی و اماکن پرتردد، نسبت به نصب بنر و اطلاع رسانی در مورد نهالستان‌های مجوز دار اقدام کنند.

آل محمد در عین حال گفت: هر گونه حمایت مادی و معنوی وزارت جهاد کشاورزی، فقط از باغدارانی صورت می‌گیرد که از نهالستان‌های دارای مجوز و معتبر نهال خرید کرده باشند.

وی اذعان داشت: کمیته‌های فنی استان نیز، باید با دستگاه‌هایی مانند سازمان حفظ نباتات و مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برای گواهی‌های بهداشتی، مسائل قرنطینه‌ای و اخذ گواهی‌های مبدا و مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری هماهنگ شوند.

رئیس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: طی ابلاغیه 19 بندی ارسال شده از سوی معاون امور باغبانی به رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، انتظار داریم ضمن رعایت کامل موارد مطرح شده و نظارت جامع، حساسیت و دقت لازم در مورد جابجایی نهال صورت گیرد.

وی ادامه داد: در زمینه جابجایی نهال، همچنین با دستگاه‌های برون سازمانی مانند سازمان تعزیرات حکومتی، شورای تأمین استان، فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی و پایانه‌های حمل و نقل هماهنگی‌های لازم توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی انجام شده است.

آل محمد گفت: فصل جابجایی نهال با توجه به شرایط اقلیمی استان‌ها متفاوت است و در محدوده زمانی دو تا سه ماهه قرار دارد.

تعداد مشاهده خبر51 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal